Tájékoztatás hepatitis A fertőzés kockázatáról hemofíliásoknál

április 3, 2025 Megosztás Facebookon

A hepatitis A fertőző vagy más néven járványos májgyulladás. Elsősorban széklettel, ürülékkel szennyezett kéz, tárgyak, ivóvíz vagy öntözővíz révén terjed. A zsúfoltság, rossz személyi higiénia növelheti a fertőzés kockázatát.

A gyermekek között közösségekben (óvodák, iskolák, kollégiumok stb.), kis alapterületen élő nagy létszámú családokban nem ritka az előfordulása és terjedése. Bizonyos területekre történő külföldi utazások is nagyobb kockázatot jelentenek. Minden évben előfordulnak hepatitis A fertőzések, időnként helyi járványok, az elmúlt hónapokban a szokásosnál gyakoribbá vált ez a probléma az ország különböző területein.

A betegség általában úgy gyógyul, hogy nem okoz maradandó májkárosodást. A vírus nem szokott tartósan a májsejtekben maradni, így eradikációjára nincs szükség, mint hepatitis C fertőzés esetén.

Maga a vérzékenység, hemofília nem jelent fokozott fogékonyságot a járványos májgyulladásra vagy nem jelenti a betegség súlyosabb lefolyását. Viszont, ha a vérzékeny betegnek eleve van májkárosodása (pl. korábbi hepatits C, B fertőzés miatt vagy más okból), akkor ez a gyógyulás, májkárosodás romlása szempontjából kissé nagyobb kockázatot jelent.

Az idősebb hemofíliásoknál előfordulhat, hogy már túlestek – és így védettek – hepatits A fertőzésen, a korábban kapott, nem a jelenlegi tisztaságú vérkészítmények (fagyasztott vérplazma, cryoprecipitatum) alkalmazása miatt. A védettség vérvizsgálattal ellenőrizhető, amelyet a gondozóközpontokban lehet kérni.

A hepatitis A fertőzés megelőzhető védőoltással már 1 éves kortól bármely életkorban. Az oltás korábban hepatitis C fertőzésen átesetteknek vagy más májbetegségben szenvedőknek, ill. közösségbe járó gyermekeknek kifejezetten ajánlott.

Hepatitis A elleni védettséget a Havrix oltással, hepatitis A és B elleni védelmet a Twinrix oltással lehet kialakítani. Van külön gyermekeknek adandó, kisebb dózisú oltóanyag, melyet 1-15 éves korig javasolt adni, illetve a 16 éveseknek és idősebbeknek ajánlott, nagyobb dózisú oltóanyag. Bármelyiket is választják (aki hepatitis B ellen már kapott oltásokat, annak elegendő a Havrix), a teljes oltási sor alap- és emlékeztető oltásokból (Havrix esetén 2, Twinrix esetén összesen 3 oltásból) áll. A védőoltásokat a háziorvos, házi gyermekorvos fel tudja írni, gyógyszertárban kiválthatók. Beadásuk általában izomba történik, de legalább a súlyos-középsúlyos vérzékenyeknek a többi oltáshoz hasonlóan a bőr alá, subcutan történő beadást javasoljuk.

Akik szeretnék beoltatni magukat, keressék a háziorvosukat, illetve további kérdések esetén hemofília gondozó orvosukat. Érdemes tisztázni, hogy korábban milyen hepatitis elleni oltást, oltásokat kaptak, szükséges-e további védőoltás(ok) beadatása.

Jó egészséget kívánva!
Dr. Zombori Marianna
Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Központ
Gyermek Haemophilia Gondozó Központ
és
Dr. Nemes László
Országos Haemophilia Központ I. sz Haemostasis Szakrendelés